Zamiarem ustawodawcy, ustanawiającego zasadę traktowania umowy 5 użyczenia, której cechą charakterystyczną jest nieodpłatność, jako umowy generującej przychód, jest zapewnienie wpływu do budżetu środków pieniężnych od takich umów. Niewątpliwie, zawarcie nieodpłatnej umowy przysparza stronom wymierne korzyści finansowe i ustawodawca również fiskusowi zapewnił profity z tego tytułu. Brak takiego ustawowego zapisu mógłby powodować nadużywanie formy bezpłatnego przekazywania nieruchomości do używania, co spowodowałoby naturalnie zmniejszone wpływy do budżetu z tytułu podatku dochodowego. W przypadku odpłatnego udostępnienia nieruchomości, podmiot wynajmujący czy wydzierżawiający nieruchomość uzyskuje czynsz, stanowiący naturalnie jego przychód, od którego odprowadzić należy podatek, natomiast osoba korzystająca z nieruchomości zobowiązana byłaby do zapłaty tego czynszu. Nie dokonując zapłaty za wynajęcie czy wydzierżawienie nieruchomości, przy zawarciu umowy bezpłatnego użyczenia, obie strony otrzymują bezpłatne przysporzenie, podlegające opodatkowaniu.
W przypadku nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości lub jej części innym podmiotom, przychodem udostępniającego jest wartość odpowiadająca równowartości czynszu należnego z tytułu umowy najmu lub dzierżawy tej nieruchomości. Opodatkowaniu podlega nieodpłatne udostępnienie nieruchomości do używania:
– osobom fizycznym,
– osobom prawnym,
– jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej.
Należy podkreślić, że przy udostępnieniu nieruchomości do używania przychód do opodatkowania powstaje po obu stronach transakcji – stronie użyczającej oraz stronie korzystającej z nieruchomości. Podstawą do obliczenia podatku od przychodu podmiotu użyczającego będzie przepis komentowanego art. 13 PDOPrU. Natomiast wartość uzyskanych korzyści u osoby korzystającej (u osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niepo- siadającej osobowości prawnej) kwalifikuje się jako przychód, na mocy art. 12 ust. 1 pkt 2 PDOPrU, z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia. Do przychodów uzyskanych przez użytkujące osoby fizyczne stosuje się właściwe przepisy PDOFizU.
Leave a reply