Przepisy te mają stanowić zachętę dla banków do włączenia się w restrukturyzację przedsiębiorstw i obejmowanie ich udziałów (akcji) z zamian za wierzytelności. Świadczenia wolontariuszy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 PożPiWolU, działał- 58 nością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie. Działalność pożytku publicznego może być ponadto świadczona przez podmioty, do których stosuje się przepisy o stosunku Państwa do kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, o ile ich cele statutowe zakładają prowadzenie działalności pożytku publicznego, a także przez stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Przez zadania publiczne przyjmuje się, przykładowo, zadania w zakresie:
– pomocy społecznej,
– działalności charytatywnej,
– ochrony i promocji zdrowia,
– działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
– promocji zatrudnienia,
– nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
– porządku i bezpieczeństwa publicznego,
– działania na rzecz integracji europejskiej.
Wolontariuszem jest osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia, odpowiadające świadczeniu pracy, na rzecz podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, w szczególności organizacji pozarządowych, a także na rzecz organów administracji publicznej i jednostek im podległym lub nadzorowanym, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
Wartość świadczeń udzielanych przez wolontariuszy na zasadach określonych w PożPiWolU nie stanowi przychodu dla podmiotów korzystających z tych świadczeń.
Leave a reply